צור קשר
  • *חובה למלא את כל השדות
לפגישת ייעוץ חינם 03-6111-444

נגישות האתר באמצעות הפעלתו במקלדת

01 ינואר 0001

מהו אתר נגיש באמצעות המקלדת? הכוונה היא שכל האתר יהיה נגיש גם למי שאינו משתמש בעכבר!

כלומר, שיהיה אפשר להגיע מכל מקום באתר לכל מקום אחר בעזרת המקלדת, באותה הקלות שניתן לעשות זאת בעזרת העכבר.
גולשים הנעזרים במקלדת, עוברים על האתר באמצעות הפעלת מקש "TAB".

להלן מספר כללים עיקריים שעליהם יש לשים דגש:

א. אין מלכודת מקלדת – יש לוודא כי ניתן לעבור בין כלל מרכיבי העמוד ( שורות התפריטים, קישורים וכו' ) מבלי שהגולש יתקע ברכיב כלשהוא ללא יכולת לצאת ממנו כלומר להיכנס "למלכודת מקלדת". יש ליישם את חוק הברזל הבא – TAB צריך להתקדם קדימה בדף, ALT-TAB צריך ללכת אחורה בדיוק צעד אחד אחורה, אבל בדיוק צעד אחד, בלי שום מלכודות.

ב. FOCUS - מונח רלוונטי בנושא זה הינו- מיקוד/ FOCUS. אלמנטים בעמודי האינטרנט יקבלו "מיקוד" כאשר בוחרים בהם, מפעילים אותם, או פעולה כלשהיא אמור לחול עליהם. זהו הרכיב הפעיל בדף וכזה יש רק אחד.

ג. FOCUS ORDER – יש לשים דגש כי בבניית המיקוד המעבר בין הקישורים והשדות יתבצע בצורה הגיונית ללא קפיצות בין סוגי פריטים שונים. הנחייה זו חשובה במיוחד לגבי תפריטים וטפסים, וכל זאת על מנת לאפשר לגולש יגיע במהירות לדפים המרכזים באתר ללא שימוש מיותר (ומעייף) במקלדת.

ד. ON FOCUS – יש להקפיד כי כאשר תא/רכיב באתר מקבל מיקוד/ FOCUS לא מתבצע כל שינוי באתר כגון הופעת חלונות "פופ-אפ" או חלונות אחרים.

ה. FOCUS VISIBLE - משתמשי מקלדת (מקלדת בלבד) מנווטים את דרכם מלינק ללינק באמצעות מקש ה- tab (כך גם מפריט טופס למשנהו). הבעיה בסיטואציה זו היא הקושי לזהות את המיקום ביחס לדף עצמו. שימוש בצבע רקע עבור לינקים במצב נבחר (focus), מקל מאוד על קושי זה. ניתן לממש זאת באמצעי כלל פשוט של css:


a:active, a:focus {
background: yellow;
}

אפשרות נוספת להנגשה הינה באמצעות הגדלת שטח הלחיצה של קישורים. 

יש משתמשי אינטרנט עם בעיות מוטוריות שישתמשו באופן בלעדי במקלדת ויש ביניהם גם כאלו שיצליחו לעשות גם שימוש מוגבל בעכבר. כדי להקל על פעולת הניווט של קבוצות משתמשים אלו, מומלץ להגדיל את שטח "ההקלקה" ככל שניתן. למשל, בהינתן רשימת ניווט אנכית, קל להגדיל את שטח "ההקלקה" למלוא רוחב העמודה המכילה על ידי החלת הסגנון display: block; לכל קישור.