צור קשר
  • *חובה למלא את כל השדות
לפגישת ייעוץ חינם 03-6111-444

הנגשה של תמונות באתר

08 ינואר 2015

אנשים עם מוגבלויות ראייה ואנשים שאינם רואים ועל כן יש לספק חלופות טקסטואליות ובעלות משמעות על מנת לאפשר לאותם אנשים להבין את תוכן ומבנה האתר.

תמונות במשמעות כלל ה- IMG הקיימים באתר.

התמונות באתר יתחלקו בד"כ לשלוש קבוצות עיקריות:

א. אינפורמטיבית - בתמונות אלו הטקסט החלופי ( alt ) של התמונה צריך להיות כזה שמתאר את מהות התמונה, במידה והתמונה היא כותרת טקסטואלית, הalt צריך להיות הטקסט של התמונה.

ב. פונקציונאלית – בתמונות אלו התמונה היא למשל "חיפוש" או "מחק". במקרים אלו הalt צריך להיות הפעולה המדויקת שתתבצע במידה ולוחצים על התמונה.

ג. דקורטיבית - במקרים אלו במידה והתמונה היא רק לצורך קישוט/דקורציה, כמו פינות עגולות של טבלה, קו מפריד יש לשים alt שהוא ריק, כך שקורא המסך יתעלם מהתמונה.

בנוסף יש להקפיד על מספר כללים נוספים בנוגע לתמונות באתר:

א. תמונות ללא alt - אין להשאיר תמונה עם תג alt ריק מכיוון שאז קוראי מסך יקריאו את שם התמונה, ולאדם שעומד מול האתר יהיה קשה מאוד להבין את הקשרה של התמונה.

ב. תמונות מתחלפות - במידה והתוכן של התמונה משתנה, כלומר יש איזו פקודת Javascript שמשנה את התמונה. יש להזין alt דינאמי, לצורך הבנת הגולש כי התוכן בתמונה משתנה.

ג. טקסט ברכיבים גרפיים - רבים ממוגבלי הראיה מגדילים את התצוגה על המסך באמצעות תוכנות מיוחדות. כיוון שטקסט מוגדל ברכיבים גרפיים נראה מטושטש או מפוקסל, הימנעו מכתיבה של טקסט רב בצורה גרפית. עדיף להשתמש בטקסט חי אותו ניתן להגדיל בקלות יחסית וללא עיוותים. במידה ויש צורך ברכיבים גרפיים ובהם טקסט (כפתורים, באנרים וכולי), נסו לצמצם את כמות הטקסט.